Ciekawostki Poradnik

Zmienna pogoda

Jest maj, świeci słońce, innym razem pada deszcz, grad i jest przymrozek w nocy. Czy to normalne? Takich anomalii nie było od dawna, tymczasem, to,

Jest maj, świeci słońce, innym razem pada deszcz, grad i jest przymrozek w nocy. Czy to normalne? Takich anomalii nie było od dawna, tymczasem, to, co do tej pory mogło być nazwane anomalią, staje się rzeczywistością. Bardzo dotyka nas nie tylko sama zmiana pogody, ale jej skutki. Grad i mróz mogą spowodować wyniszczenie roślin, przez co jedzenie będzie jeszcze droższe. Już teraz w Polsce zostało zniszczonych wiele upraw.

pogda zmienna

Co będzie dalej? Skutki ocieplenia klimatu już nas dotykają. A jeśli nadal będzie tak, jak teraz, to wiele upraw będzie zagrożonych. W Polsce pojawiają się duże opady, upał, silny wiatr, trąby powietrzne. Tak naprawdę nie wiemy, jak szybko będą posuwały się zmiany pogody. Czy w ciągu kilku lat dojdzie do zupełnego odwrócenia, tzn. czy będzie tak, że zimy właściwie nie będzie, a tam, gdzie do tej pory było chłodno lub mroźno, klimat stanie się ciepły a następnie gorący? Człowiek okazuje się istotą bardzo małą, jeszcze mniejszą, niż spodziewali się w przeszłości nasi przodkowie. Wielkie wynalazki,wspaniałe lekarstwa – to była niegdyś jedynie futurologia. Teraz mamy wiele wynalazków o których się nawet nie śniło nikomu i wiele sposobów leczenia, jednak wciąż nie ma lekarstwa na aids czy inne choroby.

W Polsce pojawiła się sepsa, na którą także nie ma sposobu. I tak wiele innych chorób pojawia się, potem są kolejne, nowe, bardziej złośliwe i trudniejsze od leczenia. Człowiek leczy się, a równocześnie zatruwa środowisko. Przemieszcza się szybko z miejsca na miejsce, a w tym czasie niszczy środowisko. Pomyśleć tylko, że jeszcze 100 lat temu głównym środkiem lokomocji była bryczka zaprzężona w konie. Przez wieki wystarczała ludziom, tymczasem w ciągu ostatnich 50 lat, tak bardzo zostało zdegradowane środowisko. Ostatnie 20 lat to natężenie działania fabryk, wypuszczania ścieków do rzek i w efekcie, do morza, to dziura ozonowa, wiele chorób spowodowanych zanieczyszczeniami i skażeniem środowiska. W tej chwili myślimy, że jesteśmy postępowi. Tymczasem taki postęp, jaki stworzyliśmy co do jakiego doszliśmy, być może jest regresem. Tworzymy, ale niszczymy.

A to już wiesz?  Huczne rozpoczęcie budowy nowego parku rozrywki

Ĺťadna cywilizacja, o ile nie było jakiejś, o której teraz nie wiemy, nie dokonała tylu zniszczeń. Tylko że mamy szczytny cel ratowani świata. Ale przed kim? Chyba przed nami samymi. Człowiek chce ratować siebie, chce być nieśmiertelny – tymczasem gubi właśnie cały gatunek. Czy miałeś kiedyś wyrzuty sumienia z tego powodu, że jeździsz samochodem, który spala paliwo i który niszczy środowisko? Ja miałam. A czy przestałeś jeździć samochodem? Nikt nie przestaje nim jeździć z powodu wyrzutów sumienia. Człowiek przyzwyczaił się do wygody. Tak naprawdę, nie martwimy się o przyszłość ziemi – przecież i tak nas kiedyś na niej nie będzie. Gromadzimy bogactwa, ale właściwie nie wiadomo po co. Być może wierzymy w nieśmiertelność, tymczasem brakuje nam tchu, kiedy widzimy jak cicho odchodzą ze świata ludzie. Umieranie zawsze jest ciche, a teraz, w XXI wieku ludzie robią to zupełnie mimochodem.

Czasami zastanawiam się, co właściwie sprawia, że chcemy żyć? Czy jest to ślepy pęd ku życiu, czy lęk przed nieznanym, bo właśnie nieznanym jest śmierć. Myślimy o niej jako o początku lub jako o końcu. Budujemy, marnujemy, pędzimy, myślimy, a raczej mało myślimy a wiele robimy, jak maszyny. Tylko po co? Może czasami trzeba usiąść na chwilę, i nic nie robić? A może właśnie staramy uciec przed śmiercią czy przed myślą o niej.

Tak właśnie wygląda świat, a raczej tak myślimy o nim, przy czym, każdy rozumie go na swój sposób. Nawet chaos dotyczący tego, co się dzieje, jest chaosem poszczególnego człowieka. Każdy ma swój świat w dużym świecie. Każdy zatruwa swój świat, zatruwając cudzy. A anomalie pogodowe dotyczą każdego, kto tu jest. Być może, kwestią czasu jest to, że jedzenie podrożeje tak bardzo, że stać na nie będzie tylko bogatych? A może człowiek wytworzy inną substancję, która zastąpi mu pożywienie. Być może będziemy też żyć w specjalnych komorach lub korytarzach, które będą odporne na zbyt mocne słońce. Kolejny świat stworzony w świecie.

A to już wiesz?  Nowa kolekcja tytanowych oprawek

Możemy zastanawiać się, źco by było gdyby”. Naszym najbliższym problemem jest to, czy rośliny będą rosły, ponieważ nimi żyjemy. Człowiek uzależniony od roślin. Jakie to śmieszne przy tak dużym postępie.
Ika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy