Wyprawa w góry – co ze sobą zabrać?

Jeżeli wybierasz się właśnie z góry, na jeden ze szlaków turystycznych, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, odpowiednie buty. Nie możesz iść w góry w sandałach, a adidasy to także nie jest dobry pomysł, ponieważ ich spody są zupełnie płaskie i ślizgają się po ścieżkach, skałkach czy nawet wystających korzeniach drzew. Najlepsze byłyby specjalne buty w góry, takie, które mają spody na traperach.

yprawa w góry Wprawa w góry Wyrawa w góry

Pamiętaj, że górska wycieczka to nie żarty. Jeśli wybierasz się ścieżką nad Morskie Oko, mając tylko przed sobą drogę asfaltową, możesz się nie martwić tak bardzo. Jeśli jednak wychodzisz gdzieś wyżej, np. nad Czarny Staw – to wiedz, ze tam dobre buty to konieczność. Ścieżki górskie bywają bardzo zdradliwe. Czasem wygodne, a czasem bardziej śliskie, pochyłe, oczywiście w tym niewłaściwym kierunku. Czasami trzeba przykleić się mocniej do ściany skalnej czy wspinać się niemal na czworakach. Złe buty ześlizną się wtedy i niebezpieczeństwo spadnięcia w dół wzrasta do 100%.

oprócz butów, nie zapomnij o ubraniu się. Dlaczego? W górach, nawet kiedy świeci słońce, może być zimno. Pogoda jest tam zmienna, i może zacząć padać deszcz lub śnieg, może zerwać się silny wiatr. Nie można więc ufać temu, ze na dole jest ciepło i że zapowiada się upalny dzień. Zawsze trzeba mieć w plecaku ciepły sweter i kurtkę przeciwdeszczową. Dobrze jest mieć także coś na uszy, aby chronić je przed wiatrem. Pamiętaj, że ciągle jesteś narażony na promienie słoneczne, i nawet, kiedy jest chłodno, słońce grzeje niemiłosiernie. Dlatego, niezależnie od tego, czy jest upał czy nie, powinieneś mieć coś na głowę, może czapeczkę z daszkiem, a może grubszą czapkę, jeśli jest zimno. W czasie zimy, a nawet wiosny i jesieni, pamiętaj, aby mieć grube rękawiczki. Ręce bardzo marzną.

Jeżeli wybierasz się góry sam, podaj komuś miejsce, do którego zamierzasz dotrzeć. Np. zostaw wiadomość o tym, dokąd zmierzasz i kiedy wrócisz, w miejscu Twojego noclegu. Zawsze w razie nieprzewidzianego wypadku będziesz wiedział, ze ktoś zacznie Cię szukać, jeśli nie pojawisz się na noc na nocleg.

Wybierając się w góry bardzo ważne jest także to, abyś zabrał ze sobą telefon komórkowy jeśli taki posiadasz. Dzięki niemu można wezwać pomoc w razie potrzeby. Być może wydaje Ci się to śmieszne – dawniej przecież nie było telefonów komórkowych, a ludzie chodzili po górach. Jednak telefon alarmowy uratował już życie niejednemu – jeśli więc jesteś w sytuacji, w której trzeba wezwać pomoc, zrób to. Zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacja, np. szlak zasypie lawina i nie masz jak dotrzeć przed nocą, utknąłeś w górach. Lepiej zadzwoń wtedy po pomoc, zamiast błądzić. Kiedy jest zimno, możesz przecież zamarznąć. Nie kładź się więc spać w górach – to bardzo niebezpieczne.

Idąc w góry, zwłaszcza zimą, pamiętaj, aby nie wychodzić zbyt wysoko. Z pewnością nie wolni chodzić po szlakach, które są zamknięte dla turystów. Możesz mieć ze sobą termos z ciepłą herbatą. Może być to bardzo pomocne, jeśli już zmarzniesz porządnie. W góry możesz zabrać ze sobą także latarkę. Jest to zawsze zabezpieczenie w momencie, kiedy nie zdążysz wrócić przed nocą. Latarka także jest bardzo pomocna, kiedy cokolwiek się wydarzy i trwa akcja ratunkowa. Kiedy zaświecisz latarkę, poszukujący będą mogli Cię prędzej znaleźć.

Nie zapomnij także zabrać ze sobą czegoś do zjedzenia. Posiłek jest ważny – dzięki niemu masz więcej energii i siły do dalszej drogi. Dobrym pomysłem jest zabranie czegoś, co daje dużo energii, czegoś bardzo kalorycznego, np. czekolady.

Czas spędzony w górach to bardzo radosne i miłe chwile. Pamiętaj jednak, aby zachować maksymalną ostrożność.
Ika

hastagi na stronie:

#co zabrać w góry #co zabrać w góry latem #wyprawa w góry #co zabrać ze sobą w góry #wyprawa w góry co zabrać #jak się ubrać w góry #co zabrać w góry zimą #wyjazd w góry co zabrać #wycieczka w góry co zabrać #jak się ubrać w góry latem

Authors

Related posts

2 Comments

  1. Kuba said:

    Ale po za tym tak to prawda i podoba mi się to jak radzicie chodzić w góry dzięki : OCENA 7/10

Comments are closed.

Top