Ciekawostki

Niewidzialność staje się faktem

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie przychodzą na myśl w związku z Harry Potterem i jego peleryną-niewidką jest… niewidzialność. Naukowcy w Hiszpanii opracowali urządzenie, które sprawia,

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie przychodzą na myśl w związku z Harry Potterem i jego peleryną-niewidką jest… niewidzialność. Naukowcy w Hiszpanii opracowali urządzenie, które sprawia, że przedmioty są niewidzialne w określonego rodzaju świetle. Urządzenie nazwane “metamateriał dc” zeruje wnętrze pola magnetycznego nie zmieniając przy tym pola zewnętrznego. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Applied Physics Letters.

Naukowcy z Universitat Autònoma de Barcelona (UAB) w Hiszpanii powiedzieli, że urządzenie, które badane było do tej pory wyłącznie w ramach prac teoretycznych, działa jak peleryna-niewidka, która sprawia, że przedmiot staje się niedostrzegalny dzięki światłu (tj. falom elektromagnetycznym o bardzo niskiej częstotliwości).

20090727_3Impulsem do podjęcia tych badań był pomysł Bena Wooda i – uznawanego za ojca metamateriałów – Johna Pendry’ego. W efekcie tych prac, urządzenia, dzięki którym przedmioty będą stawać się niewidzialne w pasmach światła widzialnego mogą być już prawie w zasięgu ręki.

“Może zostać zbudowany prawdziwy dc metamateriał do osłonięcia przedmiotu przed statycznym polem magnetycznym, wykonany z siatki nowoczesnych, wysokotemperaturowych, nadprzewodnikowych, cienkich płytek” – jak piszą autorzy.

Ze swej strony profesor UAB, Àlvar SĂĄnchez, który kierował badaniami, stwierdził: “Prace teoretyczne dostarczają szczegółowych informacji do budowy prawdziwego metamateriału dc i stanowią kolejny krok w kierunku niewidzialności.”

Profesor SĂĄnchez, który jest członkiem komitetu wykonawczego programu Europejskiej Fundacji Nauki “Układy punktów kwantowych i złącza Josephsona” (AQDJJ), dodaje: “Teraz przechodzimy do niezwykle ważnego etapu – budowy prototypu urządzenia w laboratorium i zastosowania go do doskonalenia technologii wykrywania pola magnetycznego.”

Od niepamiętnych czasów ludzie chcieli czynić przedmioty niewidzialnymi. Z technicznego punktu widzenia uczynienie przedmiotu niewidzialnym to nic innego, jak okrycie go czymś, co sprawi, że światło będzie go otaczać i nie będzie pochłaniane ani odbijane. Eksperci twierdzą, że nie będzie można zobaczyć przedmiotu, ponieważ światło będzie go otaczać i jeżeli ktoś popatrzy bezpośrednio na przedmiot zobaczy to co się znajduje za nim. W ten sposób przedmiot staje się niedostrzegalny.

A to już wiesz?  Igloo na wysokości 2500 metrów miejscem prezentacji samochodów Volvo

Pomimo wielu wątpliwości, co do stworzenia “peleryny-niewidki” – przede wszystkim ze względu na fakt, że właściwości elektryczne i magnetyczne nośnika światła określają jego tor w danym środowisku, a także przekonanie naukowców, że tych wartości nie można zmienić, co wyklucza osiągnięcie niewidzialności – ostatnie wyniki badań pokazały, że zastosowanie sztucznych materiałów może rzeczywiście doprowadzić do zmiany tych wartości.

Materiały te zawierają metamateriały, które posiadają niezwykłe właściwości fizyczne. Są w stanie wpływać na światło, skutecznie rozprowadzając je wokół przedmiotu, który staje się wówczas niewidzialny. Dzięki zastosowaniu pewnych materiałów i ułożeniu ich w określone wzory i kształty, naukowcy mogą łączyć ich właściwości. Zachowanie metamateriałów zależy od właściwości materiałów, które je tworzą oraz sposobu ich połączenia.

Według naukowców metamateriał zaprojektowany przez zespół UAB składa się z nieregularnej sieci nadprzewodników, wyposażających materiały w specyficzne właściwości magnetyczne, które mogą generować “niewidoczne” obszary w polu magnetycznym oraz w polach magnetycznych o bardzo niskiej częstotliwości.

Ostatecznie wyniki tych badań będą mogły znaleźć zastosowanie w dziedzinie medycyny. Naukowcy stwierdzili, że skorzystać z tego odkrycia będą mogły techniki magnetoencefalograficzne lub magnetokardiograficzne, ponieważ ich prawidłowe działanie wymaga osłonięcia od wszystkich innych, istniejących pól magnetycznych.

Badania zostały sfinansowane z hiszpańskiego projektu NANOSELECT, którego celem jest tworzenie wiedzy, produktów i urządzeń umożliwiających rozwój pojawiających się technologii. Technologie te będą mogły przyczynić się do nowych osiągnięć i powstania produktów przemysłowych w dziedzinie energetyki, elektroniki i serwisów informacyjnych.

Więcej informacji:

Universitat Autònoma de Barcelona
http://www.uab.es/english/

NANOSELECT
http://www.nanoselect-consolider.es/

Applied Physics Letters
http://apl.aip.org/

Kategoria: Różne
Ĺšródło danych: NANOSELECT; Applied Physics Letters; Universitat Autònoma de Barcelona
Referencje dokumentu: Navau C., et al. (2009) Magnetic properties of a dc metamaterial consisting of parallel square superconducting thin plates. Applied Physics Letters 94:242501. DOI: 10.1063/1.3154555.
Indeks tematyczny: Elektronika, mikroelektronika; Technologia materialowa; Badania Naukowe

A to już wiesz?  Lech Wałęsa na znaczku Poczty Polskiej

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy