Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy

Pomimo tego, iż udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym jest obowiązkiem każdego człowieka, ponieważ dużo większe konsekwencje wynikają z jej nieudzielenia niż udzielenia jej w sposób zły i niewłaściwy, to wielu z nas nie zna absolutnie jej zasad. Oczywiście, nie trzeba wspominać, że nieudzielenie takiej pomocy i pozostawienie ofiary samej sobie, na pastwę losu, pociąga za sobą konsekwencje prawne.

Przede wszystkim, przybywając na miejsce wypadku, należy dokonać oceny sytuacji – czyli zapytać świadków, co się stało, ile jest ofiar i tym podobne. Później trzeba zrobić szybką analizę bezpieczeństwa własnego i ofiary, czyli czy na przykład gdzieś w pobliżu nie wycieka benzyna, czy nie ulatnia się gaz, czy nie wypływa jakaś ciecz nieznanego pochodzenia, i tak dalej. Gdy uznamy, że jest wszystko w porządku, przystępujemy do pobieżnego badania poszkodowanego. Sprawdzamy jego trzy funkcje życiowe, czyli przytomność, oddech i krążenie, czy występują. Przytomność stwierdza się, jeśli poszkodowany jest świadomy sytuacji, wie, kim jest, co się stało, gdy nawiązuje jakikolwiek kontakt słowno-wzrokowy.

Można sprawdzić to poprzez lekkie potrząśnięcie w okolicy ramion i rozpoczęcia pytań typu: „Proszę pana, czy pan mnie słyszy?”. Z reguły nie powinno się klaskać nad głową ofiary. Jeśli uznamy, że człowiek ten jest nieprzytomny, przystępujemy do sprawdzenia, czy ofiara oddycha. Sprawdzamy to na przykład poprzez przyłożenie policzka do jego ust i jeśli poczujemy ciepło, znaczy to, że samodzielny oddech występuje. Można również obserwować ruch klatki piersiowej, czy się unosi i opada. Jeśli nie występuje, należy oczyścić jamę ustną, wyjąć z niej wszelkie resztki jedzenia, nadmiar śliny, śluzu lub ewentualnie krwi, a następnie udrożnić drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy lekko do tyłu. Jeśli podejrzewamy uraz kręgosłupa, należy tylko wyciągnąć żuchwę do góry, natomiast głowy absolutnie nie odginać. Wtedy też nigdzie nie przenosić poszkodowanego z miejsca na miejsce.

Jeśli mimo tego nadal poszkodowany nie oddycha, trzeba przystąpić do sztucznego oddychania – zrobić kilka wdechów, aby sprawdzić, czy pomimo tego ofiara nadal nie będzie oddychać. Potem należy też sprawdzić tętno na tętnicy szyjnej – jeśli nie występuje albo jest słabo wyczuwalne, trzeba przystąpić do reanimacji, czyli sztucznego oddychania, połączonego z masażem serca. Każdy cykl powinien wynosić 15 uciśnięć mostka i 2 wydechy (wdmuchując powietrze do płuc poszkodowanego należy zaobserwować uniesienie się klatki piersiowej, bo tylko wtedy metoda usta-usta jest skuteczna i prawidłowo wykonana).

Nie wolno pozostawiać ofiary samej sobie, należy czekać z nią na przybycie sanitariuszy pogotowia ratunkowego. Żeby zaoszczędzić czas, dzwoniąc po pomoc najlepiej jest podać od razu różne okoliczności wypadku, opisać stan zdrowia ofiary, a dzięki temu sanitariusze zdążą przygotować w trakcie jazdy do miejsca wypadku różne potrzebne rekwizyty, lekarstwa i przyrządy. Oczywiście, numer do pogotowia, uniwersalny to 999, aczkolwiek można również dzwonić pod numer 111 – są to naturalnie numery bezpłatne.
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy #zasady pierwszej pomocy 2011 #ogĂłlne zasady udzielania pierwszej pomocy #pierwsza pomoc test #pierwsza pomoc testy #pierwsza pomoc w szkole podstawowej

Authors

Related posts

Top